رزرو آنلاین پروازهای داخلی و خارجی
.
جمعه 26 مهر 1398 ** 26/07/1398

معرفي

سوئد را با برندهاي معروف مانند ولوو اسكانيا و اريكسون مي‌شناسند. بزرگ‌ترين كشور شبه جزيره‌ي اسكانديناوي‌ست و از طرف شمال به قطب راه دارد. بنابراين، شمال اين كشور پوشيده از برف و سپيدي‌ست. اما جنوب آن به‌خاطر Gulf Stream-يك جريان اقيانوسي- گرم و معتدل است چهار فصل زيبا دارد و بيش‌تر مردمان سوئد را در خود جاي داده است. 65% خاك اين كشور پوشيده از جنگل است. علاوه براين سوئد از سه طرف به دريا راه دارد. بنابراين زيبايي‌هاي طبيعي بسياري دارد. مثلأ پديده منحصر به فرد شفق قطبي-رقص نور در آسمان بدون خورشيد- از چشم اندازهاي شمال اين سرزمين است. سوئد كشور وايكينگ‌ها بوده است. خاستگاه اين قوم دلير و مبارز شبه جزيره اسكانديناوي بوده و آن‌ها در قرن هشتم ظهور كردند و با قايق‌هاي كوچك و سريع خود تمام اروپا را در نورديدند. طبق افسانه‌ها وايكينگ‌ها تا جنوب درياي مديترانه پيش رفتند. اما سوئد مدرن كشوري‌ست با ثبات و بي‌طرف: آخرين جنگ سوئد در 1814 ميلادي اتفاق افتاد و پس از آن صلح و دوستي شعار پادشاهان سوئد بوده است. از اين‌رو سوئد كشوري‌ست آباد و پر رونق. اين كشور بيست و دومين اقتصاد برتر جهان است و فاصله دارا و ندار در آن اندك. بر اساس معيار Income Equality- برابري درآمدها- سوئد پس از دانمارك و ژاپن سومين كشور دنياست. سوئد كشور ادبيات، موسيقي و سينما‌ست. اديبان و نويسندگان سوئدي هفت بار جايزه نوبل را از آن خود كرده‌اند؛ نويسندگاني مانند سلما لاگرلوف و هري مارتينسون بر تارك ادب دنيا مي‌درخشند. گروه موسيقي ABBA از نخستين گروه‌هايي بود كه به شهرت جهاني رسيد. اين گروه با فروش 370 ميليون نسخه ركوردي ماندگار برجاي گذاشت. هنرمندان سوئدي-پس از امريكا و انگليس- سومين صادركننده‌ بزرگ موسيقي هستند. افزون بر اين، علاقه‌مندان سينما با نام اينگمار برگمن-فيلمساز بزرگ- آشنا هستند و «توت فرنگي‌هاي وحشي» را بيش‌تر سينماروها ديده‌اند. بانوي زيباي هاليوود -اينگريد برگمن- نيز اهل سوئد بود و فيلم‌هاي عاشقانه‌اش-مانند كازابلانكا- در يادها ماندگار است.
بهتــرين زمان بـراي بـازديــــد :

اگر به دنبال آفتاب هستيد از تيرتا شهريور و اگر به اسكي علاقه داريد از دي تا فروردين
تجــــربـــه هـاي ويـــــــــــژه :

- سفر در اطراف استكهلم (Stockholm) با قايق
اسكي در پيست دالارنا (Dalarna)
پياده روي در شهر تاريخي لوند (Lund)
تماشاي منظره هاي زيباي طبيعت استان لپلند (Lappland)
بازديد از هتل يخي (Ice Hotel) كه هر ساله از نو ساخته مي شود.
غـــــــذاهــــــاي مشــــــهور :

- سيب زمينــي هاي سـرخ كرده همراه با سوسيس، تخم مرغ و چغندر (Pytt i Panna)
كوفته قلقلي هاي سوئدي همراه با سيب زميني (Kottbullar och Potatis)
سيب زميني تنوري همراه با پياز و خامه (Janssins Frestelse)
كيك پنير به سبك سوئدي (Ostkaka)
نشـان‌هاي منحصــــر به فـــرد :

صنايع چوبي، وايكينگ ها، كوفته هاي قلقلي و سيب زميني، برف و اسكي، بازيكن هاي مطرح تنيس، شركت مخابراتي اريكسون (Ericsson)، شركت اتومبيل ولوو (Volvo)
چنـــــــــــــد كلمــــــــــــــه :

سلام: Hej (هي)
خداحافظ: Hejda (هيدو)
تشكر: Tack (تاك)
بله: Ja (يا)
خير: Nej (ني)
شهـــــــــرهــــــاي مهـــــــم :

استكهلم (Stockholm)
گوتنبرگ (Gothenburg)
مالمو (Malmo)
اوپسالا (Uppsala)
هلسينبورگ (Helsingborg)
چنــد نكتــــــــــه ي جــــالب :

يكي از سوغاتي هاي مورد علاقه گردشگران كه به سوئد سفر مي كنند، تابلوي « مراقب عبور گــوزن ها باشيد» است كه هر ساله تعداد فراواني از اين تــابلوها از جـاده هاي اين كشور دزيده و به عنوان سوغاتي برده مي شود. فراموش نكنيد: سوئد حتي يك بي‌سواد هم ندارد!
مساحت: 449.964 كيلومتر مربع
جمعيت: 9,581,593 (2016)
پايتخت: استكهلم
زبان رسمي: سوئدي
پول كشور: كرون سوئد (هر دلار آمريكا حدود 8 كرون سوئدي است.)
نوع حكومت: سلطنتي مشروطه
تمامي اختيارات در دست نخست وزير است.


نظرات کاربران

نظر خود را بیان کنید

نام شما :

ایمیل :

نظرات